top of page

Akce

VÝLET ZA POHÁDKOU A ZA ZVÍŘATY

V úterý 30. května se žáci 1. a 2. ročníku vypravili společně na školní výlet. Autobusem jsme se nejdříve všichni dopravili do Borovan, kde jsme shlédli pohádku v krásném prostředí klášterního divadélka. Pohádka BUBULÍK MYSLIVCEM byla o tom, jak se bezdětným manželům – hajnému Václavovi a jeho Marjánce splnil sen : osvojili si bojácné strašidlo Bubulíka a udělali z něj pořádného myslivce.
Po vydatné svačině v místním parku jsme se přesunuli do nedaleké ZOO Dvorec. Většina zvířat byla v tuto polední dobu trochu ospalá a moc se nechtěla předvádět. I tak jsme si všechna zvířata prohlédli opravdu zblízka. Obrovského hrocha, majestátního lva, překrásné tygry, veselé opice i roztomilé surikaty. Ti odvážnější se pak vypravili i do pavilónu hadů, kde se v teráriích předváděli ti
nejjedovatější hadi z celého světa. Po nezbytné návštěvě bufetu a krámku se suvenýry jsme se vypravili na zpáteční cestu. Nikdo se neztratil, nikomu nebylo špatně a počasí bylo po celou dobu velmi přívětivé. Tak někdy brzy zase na
shledanou!

Jiřina Borovková

zveřejněno 2. 6. 2023

DEN ZEMĚ

Po dvou letech omezení jsme v tomto školním roce mohli začít realizovat aktivity, díky kterým je čas ve škole pestřejší, zajímavější a zábavnější. Naskytla se nám nová výzva v podobě nového pana kastelána na zámku Kratochvíle.
Slovo dalo slovo a žáci školy mohli oslavit svátek Dne Země v romantickém prostředí zámecké zahrady a renesanční vily. Školáci pomohli s úklidem celého areálu. Posbírali odpadky kolem zámecké zdi a pomohli s pletím okrasných růží před zámeckým mostem. Za odměnu si prohlédli zámek s poutavým výkladem a nechyběl bonus v podobě návštěvy půdních prostor. Každý ocenil nabídku a na půdu se alespoň na chvilku podíval.


Celý den se linul v přátelském a veselém duchu.


A k tomu jsme měli štěstí na pěkné počasí.
 

S. Janošťáková

zveřejněno 24. 5. 2023

POHÁR ROZHLASU

Ve čtvrtek 4. 5. se žáci 2. stupně naší školy zúčastnili okresního kola atletické soutěže Pohár rozhlasu. Netolice reprezentovali ve čtyřech kategoriích mladší žákyně, mladší žáci (6. a 7. třída), starší žákyně a starší žáci (8. a 9. třída). Děti si poměřily síly ve sprintu na 60 m, ve štafetovém běhu na 4 x 60 m, skoku do výšky a do dálky, mladší v hodu kriketovým míčkem, starší ve vrhu koulí a ve
vytrvalostním běhu na 600, 800, 1 000, 1 500 m podle kategorie.
Na stupně vítězů jsme se sice nedostali, ale 6. místo v konkurenci celého okresu určitě není ostudou. Důležité je, že jsme se zúčastnili, sportovní zápolení si za krásného počasí, jak se patří, užili a ve zdraví se všichni vrátili. Musíme potrénovat, tak abychom mohli v budoucnu postoupit do Tábora do krajského kola, kterého se naše škola v minulých letech několikrát účastnila.

Mgr. Theodor Pártl

zveřejněno 9. 5. 2023

AKCE EVVO U KŘIŠŤANOVICKÉHO RYBNÍKA

V rámci environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty jsme s dětmi 1.ročníků uskutečnili výjezd do krásného prostředí v okolí Křišťanovic u Záblatí. Tam si pro nás pracovníci NP Šumava připravili poutavý ekologicko-naučný program. Děti se hravou formou seznámily se životem různých živočišných i rostlinných druhů v biotopu rybník, smíšený les, rašeliniště.
Paní Mgr. Martina Maunová děti dokonale zaujala a na vhodně zvolených příkladech z přírody dětem ukázala, jak jsou všechny organismy na sobě závislé a jak důležité je zachovat pro nás pro všechny zdravé životní prostředí. A že to je hlavně na nás – na každém jednom z nás. A protože nám po dlouhé době vysvitlo zase sluníčko, neměl dopolední program žádnou chybu. Velké poděko
vání patří hlavně úžasné Martině, která si děti naprosto získala.

Jiřina Borovková, Lenka Křížová, děti 1. A a 1. B

zveřejněno 8. 5. 2023

ŠKOLNÍ DRUŽINA - KREATIVNÍ ČINNOST, POHYBOVÁ AKTIVITA

DRUHÁČCI V POHODĚ

Během letošního října dostali žáci druhého ročníku milé pozvání do Domova pro seniory. Bylo nám řečeno: Přijďte si k nám 4. 10. pohrát. Děti se nemohly dočkat.

Pracovnice Domova pro seniory společně se svými klienty pro děti připravili krásný dopolední program plný her, soutěží, ale také povídání. Děti byly ze začátku trochu nejisté, ne všechny jsou zvyklé komunikovat se seniory, ale počáteční rozpaky byly v mžiku zažehnány. Senioři měli připraveno šest stanovišť, na kterých jsme společně s nimi házeli na terč, skládali puzzle, hráli Domino, poznávali hmatem, …atd.
Dětem se po dvou hodinách nechtělo zpátky do školy a už při odchodu se s babičkami a dědečky domlouvaly, že za nedlouho přijdeme znovu.

8. 11. jsme se vypravili do Pohody podruhé. Senioři s pracovnicemi Domova připravili tentokrát tvořivé dopoledne s keramickou hlínou. Děti s klienty společně vyráběli různé drobné postavičky a ozdůbky z hlíny.
O rozpacích či ostychu nemohlo být už ani řeči. Společné dialogy a štěbetání se rozléhalo po Pohodě.

Zatím poslední setkání proběhlo 29. 11. a bylo to setkání především pracovní 😀. Paní kuchařky a další pracovnice Pohody pro nás a seniory připravily perníkové těsto. Nedokáži odhadnout kolik ho bylo, ale po ukončení práce se do trouby nachystalo 20 plechů překrásných perníčků všech možných tvarů. I do třetice bylo setkání se seniory radostné, kreativní a plné předvánoční pohody.

Na závěr bych ráda poděkovala pracovnicím Domova pro seniory za pozvání a přípravu všech našich setkání. Byly to moc krásné chvíle plné úsměvů na straně dětí i seniorů.

 

S přáním především pevného zdraví se budeme těšit na další setkávání 

žáci 2. A a Mgr. Gabriela Turková

zveřejněno 12. 12. 2022

PLSTĚNÍ V 1. A 2. ROČNÍKU

V pátek 25. a v pondělí 28. listopadu navštívila školu v Tržní ulici paní magistra Vendula Bílková z Chlumečku u Křemže. Sama se věnuje chovu ovcí a lam, o jejichž vlnu se pak stará a z tzv. plsti dokáže vytvořit překrásná zvířátka či jiné výrobky. Nejdříve přijela za dětmi 1. ročníku a pomohla jim vyrobit si vánoční ozdobu.
Potom si pro druháky připravila nejprve přednášku o zpracování vlny. Zde se děti nejen dozvěděly zajímavé informace, ale hlavně si samy vyzkoušely praní, čištění, sušení , mykání ovčí vlny do rouna a viděly i ukázku předení na dobovém kolovratu. Ve druhé části si samy pod dohledem paní lektorky vyrobily trochu pracnější rybku. Práce děti nesmírně nadchla a tak už se dnes těšíme, co si pro nás skvělá paní Bílková připraví příště!

Jiřina Borovková

zveřejněno 2. 12. 2022

ŠKOLNÍ DRUŽINA - PODZIM

STRAŠIDELNÝ PLES PRO MRŇATA

Jako každý rok před podzimními prázdninami se i letos ujali deváťáci už tradiční povinnosti pobavit a trochu postrašit své nejmenší kamarády z 1.stupně. V úterý 25.10. se v dopoledních hodinách konal v sále ZUŠ čarodějnický slet těch nejstrašidelnějších masek a kostýmů. Nejdříve přišly na řadu děti 1. a 2. tříd, po nich pak děti 3. a 4. tříd. Program byl podobný – soutěže, tanečky, přehlídky masek, ocenění nejlepších. A samozřejmě tím vším provázeli umrlci, ježibaby, divoženky, upíři. Pokud se některý prvňáček ze začátku bál, do školy už se jistě vracel bez obav. Všichni jsme moc rádi, že se na naší škole pokaždé najdou žáci, kteří ochotně tuto pěknou akci spolu se svými učiteli připraví.

Jiřina Borovková

zveřejněno 4. 11. 2022

ZÁBAVNÉ DOPOLEDNE V DDM

V pondělí 24. října se prvňáci s druháky místo do školy vypravili do DDM. Díky instalaci nových kotlů v budově na Tržišti a odstávce topení si tak mohli vyzkoušet spoustu nových věcí. A že to stálo za to! Na několika stanovištích si 3 skupiny dětí postupně vyzkoušely vytvořit společný třídní obraz ježka z otisků dlaní, každý sám si dotvořil vařečku podle svého a v klubovně se děti snažily přijít na kloub různým deskovým hrám. Mezitím se našel čas ještě na vyřádění v  sálku, kde jim hodné pracovnice DDM připravily opičí dráhu s četnými herními prvky. Všichni odcházeli spokojeni a my doufáme, že si podobnou akci co nejdřív
zopakujeme. Děkuji paní E. Šandové za vstřícnost a nekonečnou trpělivost.

Jiřina Borovková

zveřejněno 4. 11. 2022

NÁVŠTĚVA MULTIKINA

Třída 7. A v rámci výuky výtvarné výuky a českého jazyka shlédla film Avatar v multikině v Českých Budějovicích. Část nákladů na dopravu si třída zaplatila ze sběru starého papíru, žaludů a kaštanů.
Na akci jsme se společensky ustrojili, oprášili slušné vychování a nechali se odvézt do kina, kde nám byl promítnut film v 3D zobrazení, což bylo, jak jsme se všichni shodli, perfektní.
Na následující hodině výtvarné výchovy jsme si promítli poutavá videa z natáčení takového fantasy filmu a dlouze debatovali o náročnosti výroby a velkém talentů tvůrců.
Vzali jsme si pastelky, tužky, vodovky nebo tempery a pustili jsme fantazii na papír. Zkusili si takového vlastního avatara sami vymyslet a poté namalovat.
V rámci českého jazyka probíráme jazykový útvar sci-fi, což se nám také velmi hodilo jako inspirace pro zvládnutí celého bloku učiva.

 

Silvie Janošťáková, 7.A

zveřejněno 25. 10. 2022

PŘESPOLNÍ BĚH JINDŘICHŮV HRADEC

Dne 15. září 2022 se čtyři družstva žáků zúčastnila okresní soutěže v přespolním běhu ve Vimperku. Ač v okolí Netolicka bylo zataženo, občas pršelo, na trase ve Vimperku bylo jasno. Snad i proto se zápolení žákům povedlo.  Družstvo mladších chlapců ve složení V. Mládek, D. Sahula, T. Řepa a J. Sádlo bylo šesté, dívky v mladší kategorii ve složení L. Stránská, J. Svobodová, B. Svobodová, L. Smažíková a S. Svěchotová se umístily jako třetí.  Starší dívky A. Jůzová, T. M. Šímová, B. Reindlová, T. Smažíková a N. Sitterová skončily šesté. Největšího úspěchu dosáhlo družstvo starších chlapců. J. Borovanský, M. Velek, A. Skoba a A.Košák doběhli jako první a tím si vysloužili postup do krajského kola, které se konalo 13. října 2022 v Jindřichově Hradci. Na trase dlouhé 3 km bojovali jako lvi a vyplatilo se. Doběhli jako šestí ze všech družstev, která se krajského kola zúčastnila. Za jejich výkon děkujeme za vzornou reprezentaci školy a všem gratulujeme.

 

Mgr. Theodor Pártl

zveřejněno 14. 10. 2022

NOC VĚDCŮ

Poslední zářijový pátek nám ve škole celkem rychle uběhl. Proto není divu, že jsme se dohodli a společně s lhenickými kamarády opět vyrazili na Noc vědců do Českých Budějovic. Cílem našeho hromadného výjezdu byla Jihočeská univerzita.

Od odpoledních hodin až do pozdního večera jsme mohli navštívit katedry univerzity a zjistit, co prezentují, co zde vlastně dělají, čím se chlubí. Čekala nás celá řada všelijakých zastavení, která rozhodně nebyla nudná. Mnozí z nás se úplně zamilovali do rozmanité hmyzí říše. Někoho okouzlili preparované hlísti a tasemnice. Ovšem sekce bobků a bobečků nás uváděla v úžas. Technikům se líbilo v moderně starobylé ponorce. Rybářské borce okouzlil pavilon s rybkami, kde byla komentovaná ukázka vodních děl nebo zasvěcený výklad o jeseterech. Někteří si vyzkoušeli živit nevidomého člověka. A snad každý ochutnal cukrovou řepu, modré brambory a vynikající čerstvý chleba. Jsem moc ráda za tyto akce, které mají smysl! Tak zase za rok!

 

Silvie Janošťáková, ZŠ Netolice

zveřejněno 12. 10. 2022

DOPOLEDNÍ SPORTOVÁNÍ

V poslední zářijový den se v dopoledních hodinách uskutečnilo na fotbalovém hřišti zábavné sportování. Akce byla zacílena na předškoláky a děti 1. a 2. ročníku. Připravili ji bývalí i současní hráči a trenéři fotbalového oddílu a ti také pomáhali s její organizací. Děti po třídách absolvovaly různé rychlostní i technické discipliny, při nichž si vyzkoušely kopací techniky, frekvenční běh, slalom, překážkový běh, střelbu do brány a nakonec i malý fotbálek. Hlavním cílem bylo najít mezi mrňousy nové fotbalové posily a ukázat dětem krásu a jedinečnost tohoto prestižního sportu. Zda byl nábor úspěšný, ukáže až čas. V dnešní „přetabletované“ době je stále těžší dostat děti od
monitorů ke sportovním aktivitám a pohybu vůbec. A to je škoda. Protože spojit pohyb na zdravém vzduchu, soutěživost a týmového ducha, to je to nejvíc, co pro budoucí generaci můžeme udělat!


Jiřina Borovková

zveřejněno 3. 10. 2022

PROJEKTOVÝ DEN: LESNICTVÍ A MYSLIVOST

V pátek 9. 9. se žáci 3. – 5. ročníku zúčastnili projektového dne, který pro ně připravili pracovníci Lesní správy Boubín.
Vypravili jsme se společně nad Petrův Dvůr, odkud nás vedla trasa lesem. Na ní bylo připraveno několik stanovišť, kde jsme plnili úkoly o lese, stromech, zvířatech a ekologii. Pracovníci Lesního závodu Boubín i Polesí Netolice nám pomáhali a vše nám odborně vysvětlili. S jejich pomocí jsme poznávali stopy zvířat, příbytky ptáků, větvičky stromů. Také hledali, co do přírody nepatří. Nejvíce děti zaujalo stanoviště o myslivosti. Zde poznávali kožešiny a trofeje zvířat. Někteří si dokonce zatroubili na vábničky. Nakonec si žáci vyrobili model stromu a vysadili si svůj vlastní les.
Kromě nových poznatků jsme si odnášeli také spoustu nalezených hub, kterých byl zrovna plný les. Úžasnou procházku lesem a učení o přírodě v přírodě jsme si opravdu užili.

zveřejněno 10. 11. 2022

ATLETICKÁ  SOUTĚŽ  2. – 5. TŘÍD

Bezmála 3 roky jsme si museli počkat, než se zase mohla uskutečnit atletická olympiáda pro žáky 1. stupně základních škol prachatického okresu. Covidová pauza se podepsala především na výkonech dětí – přece jenom se dlouho při tělocviku nemohlo cvičit, omezeny byly i sportovní kroužky; zato se více sedělo před monitory počítačů a děti nám tak trochu zlenivěly. O to radostněji se ale zúčastnily společného soutěžení, radost z pohybu a hlavně ze setkávání se s jinými dětmi byla zjevná.

Letošní závody proběhly 9. června za slušného počasí a hojné účasti. Netolickou školu reprezentovalo 15 žáků. Přestože se vítězi ve všech disciplinách stali výhradně členové sportovních oddílů, naši „amatéři“ se rozhodně neztratili. Několik pátých a šestých míst jsou minimálně nadějným příslibem do dalších let. Jedinou netolickou atletkou na stupních vítězů se stala Stella Svěchotová, která skvělým výkonem v hodu míčkem (téměř 33 metrů) nakonec skončila druhá. Stelle moc gratuluji a všem ostatním děkuji za příkladnou reprezentaci školy!

 

Jiřina  Borovková

© 2023 Základní škola, Netolice, okres Prachatice | Všechna práva vyhrazena

bottom of page