top of page

Akce

CESTA DO HLUBIN ŠTUDÁKOVY DUŠE

Existuje definice vynikajícího študáka? A má duši? Ano. Hned několik takových navštěvuje naši školu. Správný student má dobré známky, dělá domácí úkoly, připravuje se poctivě na všechny předměty a na každou hodinu, protože kdykoli může přijít nějaký ten test či zkoušení. Excelentní student je přeci vždy připraven... Zdravé je sportovat, takže dokonalý student hned po škole vyráží rovnou na trénink. Samozřejmost. Študákův rozvrh praská ve švech. Proto si naše studentky – Adéla Babůrková, Karolína Tuháčková, Ema Kocarová, Magdaléna Hriňová, Vendula Bučková zaslouží náš obdiv, že si ve svém nabitém programu (nad rámec svých povinností) umí najít chvilku a potěšit svou návštěvou babičky a dědy z DpS Pohoda Netolice. To už samozřejmostí není. Děkujeme, že můžeme na vlastní oči vidět, že student má nejen duši, ale i srdce!

pyšní učitelé 3. a 8. tříd

zveřejněno 7. 6. 2024

ZNOVU KE KŘIŠŤANOVICKÉMU RYBNÍKU

Po roce jsme se opět vypravili na akci EVVO, pořádanou pracovníky NP Šumava pro nejmenší školní děti. Autobusem jsme se v úterý 4. června ráno přepravili do vesnice Křišťanovice, kde si dva členové NP rozdělili děti na dvě skupiny podle ročníků. Zatímco druháci zamířili pěšky nejdřív k rybníku, prvňáci se vydali do lesa. Obě stanoviště si pak po svačině vyměnili. Hravou formou se děti dozvěděly základní informace o podstatě a důležitosti národních parků a chráněných krajinných oblastí a důvodech, proč je zřizovat. Seznámily se s nejběžnějšími zdejšími prostředími a pak přiřazovaly obrázky zvířat postupně k biotopům LES – LOUKA – VODA – RAŠELINIŠTĚ. Zahrály si hry na rysa a srnce a aktivity na poznávání lesa po sluchu a hmatu. Konečné kvízové otázky pak dokonce zodpovídaly skládáním šišek namísto písmen. A protože nakonec i počasí ukázalo svou vlídnější tvář, všichni zúčastnění si dopolední akci nadmíru užili.

Jiřina Borovková

zveřejněno 6. 6. 2024

ZDRAVÍ, SÍLU NAJDEŠ V SÝRU

Zdraví, sílu, najdeš v sýru,
v to ve třídě máme víru.
Ochutnáme eidam, goudu,
nejdeme tím proti proudu.
K tomu mázlé jednohubky,
ať nemáme v básni hrubky.
Mažeme si žervé svěží,
na příchuti nezáleží.
Pažitka či kapie,
na to nás fakt užije.

Bovýsek je zkrátka prima,

zdravá strava už začíná.

Je to správný kamarád,
zvládne nám vše obstarat.
Za „švédský stůl“ děkujeme,
nemocní už nebudeme.
Zdravě jíst je prostě základ,
těšíme se na další náklad!

básnická střeva ze SM

zveřejněno 4. 6. 2024

DĚTSKÝ DEN NA TRŽIŠTI A STARÉM MĚSTĚ

Někdy je dobré nic neměnit. Hlavně osvědčené a léty prověřené akce. A proto jsme i letos zamířily s dětmi na oslavu MDD do kina. Strunkovický biograf je v mnoha ohledech přívětivý a tak se tam všichni rádi vracíme. Po vystoupení z autobusů (letos nás přepravovaly tři) se vydáme podél Blanice ke sportovnímu areálu, kde proběhne svačinový piknik a krátké zastavení na místních atrakcích. Pak už vystoupáme do kinosálu, kde na děti 1. až 4. tříd čeká objednaný film. V letošním roce jsme nechaly výběr pořadu na dětech – každý sám za sebe hlasoval pro jeden z pěti nabízených titulů. Tím nejtěsnějším rozdílem jediného hlasu nakonec zvítězil animovaný snímek MEZI ŽIVLY, který jsme všichni sledovali se zatajeným dechem. Na plátně se rozehrál dojemný příběh o tom, jak velká láska překoná i zdánlivou nesmiřitelnost dvou rozdílných živlů – ohně a vody. Děti byly po skončení velmi spokojené a už se těší na filmovou „dvojku“ živlů. A my doufáme, že i pro příští rok tuto tradici oslav Dětského dne zachováme.

Jiřina Borovková

zveřejněno 3. 6. 2024

NEJMENŠÍ ATLETI NA OKRESNÍ OLYMPIÁDĚ

Za krajně nepříznivého počasí vyrazila 16-tičlenná výprava ve čtvrtek 30.května do Prachatic. Jako každý rok tu probíhalo lehkoatletické měření sil mezi žáky 2. až 5.ročníku základních škol prachatického okresu. Dosažení kvalitnějších výkonů nepřál vytrvalý déšť, který doprovázel téměř celý dopolední program. Přesto se s menším časovým skluzem odházely, odskákaly a odběhaly všechny plánované discipliny. Pochvalu zaslouží všichni promoklí závodníci a závodnice, kteří to nevzdali a bojovali jako o život. Nejúspěšnější netolickou atletkou se stala Veronika Stránská, která vybojovala 2 zlaté medaile za skok daleký a běh na 50 metrů. Nic dalšího sice „necinklo“, ale jedno 4., dvě 5. a dvě 6. místa jsou jistě krásným výsledkem a rozhodně příslibem do budoucna. A jak to tak bývá, po vyhlášení výsledků se počasí umoudřilo a domů jsme dojeli už částečně usušení a doufejme, že bez zdravotních následků. Sportu zdar!

Jiřina Borovková

zveřejněno 31. 5. 2024

BOVÝSEK NA STARÉM MĚSTĚ

Že nevíte, kdo je Bovýsek? Plyšový maskot firmy Bovys, která dodává naší škole ovoce, zeleninu, mléčné výrobky. Cílem programu je naučit nás tyto potraviny pravidelně konzumovat. V rámci projektu jsme tentokrát dostali ochutnávku různých druhů jablek. Nyní můžeme s přesností poznat odrůdy GOLDEN DELICIOUS, BRAEBURN, RED PRINCE a GRANÁTOVÉ JABLKO nejen podle barvy, ale i chuti. Vše jsme ve škole s radostí připravili i snědli… Z Bovýskova videa dále víme, jak důležité je pro naše zdraví jíst dostatek potravin bohatých na vitamíny a v okolí zahrady jižních Čech (Lhenic) je pravidlo jedno jablko denně celkem jasná věc. Inspirovali jsme se i různými druhy jablečných pochutin. Takové křížaly místo brambůrků třeba k mistrovství světa v hokeji nám jako fanouškům ležícím na gauči jistě prospějí více. Kdo nejí jablko, není Jihočech! Ham, ham, ham!
V příštím týdnu nám udělá radost sýrový raut - konkrétně nás čeká ochutnávka žervé, goudy, eidamu. Již teď se nám sbíhají sliny na chutné jednohubky…

jedlíci ze SM

zveřejněno 24. 5. 2024

I.B V MUZEU NA VÝSTAVĚ KOČÁRKŮ

Malý výlet do historie si udělala I.B, která si ve čtvrtek 16. května v muzeu spolu s paní průvodkyní Jiřinou Petráškovou prohlédla překrásné repasované exempláře starodávných kočárků. Majitelkou všech vystavovaných exponátů je paní Markéta Kubová.
Některé přímo lákaly k nahlédnutí či uložení alespoň hracího miminka. Ručně vyráběné ozdoby, kanýrky, krajky či jemné látky obdivovala hlavně děvčata, kluci spíše zkoumali způsob, jak kočárky jezdily, která kola lidé používali nebo jak byly stroje odpružené.
Za pozornost stály i nádherné panenky, jejich propracované modely a oděvy. Děti si pak procvičily matematiku na počítání medvědů, kteří v některých kočárcích nahradili panenky.
Ve škole si děti exkurzi do historie doplnily informacemi o dvou nejvýznamnějších obyvatelích Netolic – Štěpánkovi Netolickém a Otakaru Kudrnovi.
První návštěva muzea s prvňáčky dopadla na výbornou a všichni už se těší na další zajímavé události.

 

Jana Mühlsteinová

zveřejněno 20. 5. 2024

KOUZLA A ČÁRY STARÉHO MĚSTA

Staré domy v sobě nesou otisk existence svých dřívějších majitelů. V našem případě šlo dříve zřejmě o školu čarodějnic a čarodějů… Dne 30. 4. jsme se u nás na budově sešli v přestrojení za čarodějnice/čaroděje a naším jediným vyučovacím předmětem se stalo čarodějnictví. Čarodějnice školou povinné prostě toho dne skládaly čarodějnické zkoušky, kdy např. poznávaly bylinky na školní zahradě, tvořily kouzelný sliz, vystřihovaly strašidelné pavučinky, vařily čarodějné pokrmy či létaly na koštěti. Někteří z nás v sobě objevili kouzlo osobnosti a stali se pohodovými kamarády DpS Pohoda. Naše tři hlavní čarodějky - Ema, Magda, Vendulka umí vykouzlit úsměv na rtech našich seniorů i ve svém volném čase a za odměnu se chystají na „čarodějnický slet“ konaný na půdě DpS Pohoda dne 5. 6. 2024. Zkrátka a dobře čarodějnice nejsou vždycky zlé, mohou být i společenské a milé. Abraka, dabra, láry, fáry a jaké kouzlo v sobě objevíte Vy?

 

čarodějky z předměstí

zveřejněno 10. 5. 2024

JAK ZAKONČIT OSLAVY DNE ZEMĚ?

Děti z prvních a druhých tříd budovy v Tržní ulici měly jasno – nějak neobvykle…
A tak si pozvaly na krátkou návštěvu mladého sokolníka Toma, který si s nimi povídal nejen o myslivosti, lesnictví – třeba jak moc škodí lesní zvěři volně pobíhající psi či krmení lesní zvěře usušeným pečivem.
Přivezl jim také ukázat Amálku (káně Harrisova) a sovu pálenou.
Žáčci se mimo jiné dozvěděli, jak mají dravci své peří ochráněno před promoknutím, jak se ve svém životě obejdou bez pití a tekutin – či jak vypadá jejich každodenní jídelníček. Seznámili se i s pojmem sokolnictví, a jak vzájemně výhodné partnerství sokolníka s dravcem může být.
Děti si Tomovu návštěvu užily a už teď se těší na příští rok, kdy se s ním pravděpodobně uvidí znovu.


Jana Mühlsteinová

zveřejněno 29. 4. 2024

STEZKA NA ŠKOLNÍ ZAHRADĚ

DEN ZEMĚ VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

JARNÍ TVOŘENÍ V ŠD

PRVNÍ B SLAVILA LETOŠNÍ DEN ZEMĚ VÍCEKRÁT

Svátek planety Země se připomíná každým rokem, aby přiměl lidstvo k zamyšlení nad dalším vývojem své existence.
Nejefektivnější však je, když nastupující generace dokáže přijít na možnosti a způsoby, jak život na Zemi udržet alespoň takový, jaký ho známe doposud.
Prvňáčkové se tedy nejdříve v pondělí 22. dubna ve třídě pokusili začít sami u sebe - co oni a jejich rodiny mohou pro naši planetu udělat. Zjistili, že nejen obvyklé šetření energiemi, uklízení odpadků, ale také třeba šetření jídlem může přírodě výrazně pomoci. To je ale zrovna oblast, na které je v nejnižších ročnících nutné výrazně zapracovat. Stačí se podívat do školní jídelny v době oběda.
Děti se také pokusily pomocí plastelíny ztvárnit symbol Dne Země – planetu se stromy a jejími ochránci.
V úterý si pak zábavnou formou venku při vycházce připomněly jarní rostliny, rozdíl strom/keř, ale také mapovaly nejbližší místo pro barevné kontejnery a zavítaly dokonce na exkurzi do sběrného dvora. Všechny údaje zaznamenávaly do pracovního listu, kde už si většinu otázek dokázaly samy přečíst.
Cestou zpět uklidily nejbližší okolí školy, kde se našly zajímavé odpadky – podrážky staré boty, obaly od oblíbených brambůrků a oplatků, které tam navál vítr.
Po návratu si pak žáčci skládali puzzle s krásnými místy na Zemi, zazpívali si píseň Kolik je na světě… a vyhodnocovalo se celkové umístění soutěžních trojic.
Hlavním cílem tentokrát nebylo vyhrát, ale oslavit Den Země spojením příjemného s užitečným.

zveřejněno 26. 4. 2024

TONDA – OBAL NA CESTÁCH

Ve čtvrtek 11.dubna k nám na budovu v Tržní ulici zavítal pracovník ekologické společnosti Tonda – obal, zaměřené na osvětu a vzdělávání v environmentální oblasti. Prvňáčci a druháci se postupně pokoušeli správně roztřídit různé odpadky do těch správných kontejnerů, dozvěděli se, kterých chyb se při třídění lidé nejčastěji dopouštějí. Na promítaných fotografiích viděli, jak to vypadá na třídících linkách a prohlédli si hotové výrobky z roztříděných a zpracovaných odpadů. Věděli jste, že takový papír se dá recyklovat až sedmkrát? Nebo že ta parádní vila z obrázku je z velké části postavena z recyklovaných nápojových kartonů? Prostě jsme si všichni z přednášky odnášeli plno nových poznatků, ale hlavně vědomí, že třídit odpad má smysl: šetříme planetu a také naši kapsu.


Jiřina Borovková

zveřejněno 16. 4. 2024

KRIMINÁLKA STARÉ MĚSTO V AKCI

Naše „mordparta“ však nepátrala po zmizelých osobách, nevyšetřovala vraždy ani loupeže, ale zaměřila se na hledání odpadků. A tak se vybavila rukavicemi, pytli a pustila se do čištění našeho krásného města. V rámci jarního týdne úklidu se přidala k iniciativě Ukliďme Česko – Ukliďme Netolice a pod heslem pomáhat a chránit zabavila tento důkazní materiál: plastové obaly, kelímky, kovová víčka, papír, plechovky, nápojové krabice, obaly od bonbonu, nedopalky, papírové kapesníky. Prostě vše, co do oblíbených míst našeho města nepatří.
Odměnou nám tentokrát nebyla výplata, ale dobrý pocit z dobře odvedené práce. Celkem jsme našli 4 pytle odpadu. Děkujeme oddělení Bavorovská za předání zkušeností, léta praxe a příležitost se také předvést. Nechceme být v případu odpadků škarohlídy, ale jistě budeme zasahovat i v podzimním týdnu úklidu s hlavním úklidovým dnem 21. 9. 2024. Do diáře si dále píšeme datum 11. 4., kdy proběhne školení na téma Tonda Obal na cestách. Zde si připomeneme, jak se odpad vlastně třídí… Další zajímavé datum bude 22. 4., kdy budeme oslavovat DEN ZEMĚ, určitě si elektronickou tužkou rozebereme případ hledání odpadků a podíváme se blíže na téma ochrany přírody… Na nedostatek práce si tedy naše parta opravdu stěžovat nemůže. Pojď se přidat a společně vrátíme přírodě její krásu, protože čistější příroda začíná s námi. Jdeme na to!


lovci odpadků ze SM

aktualizováno 10. 4. 2024

POHODOVÁ KOLEDA

Hody, hody do Pohody,
za našimi seniory.
Na úterý šedivé
vzali jsme laky zářivé,
pak u stolečku s babičkou,
barvili jsme ručičkou.
Voskovali o sto šest,
špendlík ztratil i svou čest.
Hody, hody doprovody,
měli jsme pět stanovišť,
tvořili jsme beze škody,
kam se na nás hrabe svišť.

Vajíčka se podařila,
na rtech úsměv vyrobila.
Koleda snad potěšila,
smutek v duši utěšila.
Veselme se dohromady,
pojďte s námi do Pohody!

básnická střeva ze 3. A

zveřejněno 1. 4. 2024

DIVADÝLKO MRAK

S krásnou Velikonoční pohádkou zavítali do našeho města herci havlíčkobrodského souboru Divadýlko Mrak v pondělí 18. března. Nejdříve s dětmi trochu zopakovali, co si o tradičních křesťanských svátcích pamatují ze školy nebo z domova, připomněli blížící se jarní rovnodennost a pak už se pustili do pohádky. Ta vycházela z  trochu tajemné pověry, která provází otevírání země o půlnoci na Velký pátek. Na pódiu se střídali herci s loutkami i pořádnými obludami a nakonec – jak jinak - všechno dobře dopadlo. Dětem 1. – 4. ročníků se příběh moc líbil a herce odměnily dlouhým potleskem.
 

Jiřina Borovková

zveřejněno 25. 3. 2024

3. A – TŘÍDA ZÁCHRANÁŘŮ

Proč? Protože umí zachránit život.
Naši třídu totiž nedávno navštívily dvě zkušené zdravotnice z řad našich rodičů a
připravily si pro nás besedu na téma první pomoc. Nechyběla ani praktická zkouška resuscitace na figurínách. Celou akci zajistila naše spolužačka Klárka, která požádala o spolupráci svou maminku. Ve dvou se to lépe táhne, takže neváhala ani naše Anička, která s sebou přivedla zase svou maminku samozřejmě také zdravotnici. Společně jsme se naučili správnému postupu při ošetření krvácení, jak reagovat na člověka v bezvědomí, technice oživování a připomněli jsme si také důležitá telefonní čísla. Ukázali jsme si situace, do kterých se sice nikdo z nás dostat nechce, ale jak už se tak v životě stává, občas se jim bohužel nevyhneme… Ruku na srdce, nikdo z nás neumí dopředu říci, jak v krizové situaci zareaguje, díky našim maminkám zdravotnicím se teď ale cítíme daleko jistější v kramflecích. Už nebudeme stát jak pecky! Zkrátka netradiční výuka prvouky byla přínosem od začátku až do konce.
Přidejte se k nám a nebojte se pomoci.


žáci třeťáci

zveřejněno 22. 2. 2024

3. A OBJEVILA MANU NEBESKOU

Když jsme obdrželi pozvání od pracovnic DS Pohoda na smažení masopustních koblih, tušili jsme, že to bude „boží“, ale skutečnost předčila naše očekávání. Hned v úvodu nás dostala perfektní organizovanost jednotlivých stanovišť, dále příjemná atmosféra pohlcující celou místní jídelnu a v neposlední řadě i bezmezné odhodlání babiček trhnout rekord v počtu usmažených koblih. Jen jsme žasli, nebýt našich masopustních masek, asi by nám vypadly oči
z důlků, prostě radost pohledět… Naše babičky nasadily vražedné tempo, ani o několik let mladší paní učitelka nestíhala, věk je jenom číslo, záleží na zkušenostech!!! Zkrátka a dobře, nejlepší koblihy jsou ty od babičky a je jedno, jestli je vlastní nebo nevlastní!


žáci třeťáci

zveřejněno 19. 2. 2024

4. A INSPIRUJE

Focení pokrmů je všem ze sociálních sítí dobře známé. Ale co když se jídlo stane skutečným uměním… Při netradiční pracovní výchově jsme si ve školní kuchyňce zahráli na FOOD ART umělce a pod rukama nám vznikali nejrůznější pohádkové bytosti, dopravní prostředky, zvířata, zkrátka umělecká díla všeho druhu. Kdo by to byl řekl, že ovoce a zelenina bude tak výborný materiál na tvoření… Ne nadarmo se říká, že se jí i očima. Od teď budeme při přípravě jídla myslet na to, aby kromě chuti, bylo i pastvou pro oči.
Blíží se období čtyřicetidenního půstu, nechte se námi inspirovat a udělejte něco pro své zdraví. Všichni máme na čem pracovat a co zlepšovat. Někdo jí moc, někdo potřebuje omezit slazené nápoje, jiný jídlo na noc, někdo moc brambůrkuje, někdo chce přestat mlsat… Teď nastal ten správný čas pro změnu. Tak hurá do toho!

 

doporučují 4 z 5 čtvrťáků

zveřejněno 7. 2. 2024

VÝZVA BYLA PŘIJATA I VE 3. A

Školní výzva zvládnout pobytovou akci Horská Kvilda byla přijata a splněna. Do této výzvy se zapojily i 4., 5. a 8. ročníky. Jako nejmladší jsme pobyt zahajovali. Naše zkušenosti byly nulové. Již samotný příjezd na Šumavu byl pro nás ohromující. Zimní krajina jako od Lady, příjemné ubytování, zajímavé výukové programy a luxusní restaurace. Zbytek již byl v naší režii. Zmíníme dovádění na sněhu, pokojové party, Bertíkovy fazolky s nechutnými příchutěmi, společné hraní Inkognita, koncert nově vznikající dívčí kapely, fotbálkový turnaj, zkrátka nezalekli jsme se žádné další výzvy s pobytem spojené. Nejzábavnější byl prostě večer, co si budem … I přes senzační zážitky nás však po večerní hygieně přepadl stesk po mamce, taťkovi, manželovi… Poprali jsme se s ním ale se ctí, zakápli slzičku a šli na kutě vstříc následným snovým dobrodružstvím. Nově nabyté zkušenosti jistě zúročíme nejen v hodinách prvouky. Již teď se v rámci budoucího 4. ročníku těšíme na následující pobyt. Tak tedy Šumavě zdar a Horské Kvildě obzvlášť!

zveřejněno 21. 1. 2024

POBYT NA HORSKÉ KVILDĚ 4. A+B

Mohlo by se zdát, že názvy programů Národní parky a Jak létají ptáci nepřinášejí velkou zábavu, ale opak je pravdou. Děti ze čtvrtých tříd si užily nejen nádherné šumavské přírody plné smrkových lesů za krásného slunného počasí, ale také spoustu zábavy a dobrodružství.
Našimi průvodci se stali Maruška a Tomáš. S Maruškou jsme se vypravili na výlet po okolí, našli jsme stopy zajíce, lišky a jelena. Dozvěděli jsme se, jaké máme v České republice národní parky. Děti si zahrály hru na jednotlivé biotopy, které se nacházejí na Šumavě (rašeliniště, voda, les, bezlesí). Prohlédli jsme si přírodu z jiné perspektivy pomocí zrcátek.
Tomáš nás zase zavedl do života ptáků, ukázal nám mnoho modelů, předvedl nám pohyb skorce, tokání tetřeva. Dozvěděli jsme se, že pták může za mrazivých nocí ztratit až pětinu svojí váhy. Jazyk datla je tak dlouhý, že se omotává kolem jeho lebky, aby chránil mozek při nárazu do stromu. Ptáci mají duté kosti.
Kromě těchto aktivit jsme si užili i dovádění ve sněhu, procházky, společné hry, stolování v restauraci i povídání dlouho do noci.
Děti byly nadšené a pobyt si parádně užily.

zveřejněno 12. 1. 2024

3. A SI PÍŠE JEDNIČKU

Blíží se nám pololetní vysvědčení a s ním spojená snaha dosáhnout co nejlepších výsledků. Ne vždy se nám to při násobilce, vyjmenovaných slovech či rozvíjení dobrých vztahů mezi spolužáky daří naplnit.
Tam, kde žádný z nás zatím nezklamal, je chování k našim seniorům z DS POHODA. Ano, našim. Za tři roky jsme si k nim našli cestu, bereme je za vlastní, předáváme si dárečky šité na míru, zpíváme, tančíme, tvoříme, zkrátka společně strávený čas si užíváme! Odměnou je pak pro nás jejich úsměv a radost z toho, že se na nás znovu těší.
Jedničky patří i pracovnicím Domova pro seniory za bezvadnou přípravu všech našich setkání.
Leden bývá měsícem zmařených novoročních předsevzetí. Pojďme si slíbit, že v roce 2024 si zkusíme najít čas na naše seniory vždy, protože zkušenosti a cenné rady babiček a dědečků přeci žádná umělá inteligence nemůže předat lépe!


žáci třeťáci

zveřejněno 10. 1. 2024

CESTA  DO  PRAVĚKU

V úterý a ve středu 28. a 29. listopadu ráno se děti z Tržiště vypravily místo 1. hodiny do školy v Bavorovské. Ve vestibulu hlavní budovy je čekalo překvapení. Žáci 6.A tam pod vedením paní učitelky Dvořákové připravili instalaci, připomínající život v době kamenné. Různé přírodniny spolu s výkladem paní učitelky pomohly dětem pochopit, jak a co lovili, sbírali,  kde bydleli a co všechno už zvládali vyrobit tehdejší pravěcí lidé. Moc děkujeme za příkladnou ukázku předávání zajímavého učiva netradiční formou.

Vyučující a žáci 1. a 2. ročníku

zveřejněno 4. 12. 2023

MINERALOGIE JE ZAJÍMAVÝ PŘIRODOVĚDNÝ OBOR

Žáci devátých ročníků jsou v hodinách přírodopisu postupně pohrouženi do tajů kamenů, kamínků i kamínečků.
Téma je to velmi obsáhlé. Společně se žáky se rádi zabýváme regionální mineralogii. Odrůdy řemenů se povalují úplně všude a tuhu v Netolicích najdete na mnohých polích. Abychom si výuku zpestřili, vyrazili jsme do grafitového dolu v Českém Krumlově.
Přivítali nás slovy: „Zdař Bůh!“ a vybaveni holínkami a svítilnou jsme vyrazili do temného labyrintu černých chodeb.
Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí o tvrdé práci horníků, projeli se malým vláčkem, potěžkali si důlní zbíječky nebo viděli největší grafitovou žílu i pramenitou minerální vodu. Celý provoz grafitového dolu je jíž několik desetiletí zastaven z důvodu neefektivnosti těžby a levného konkurenčního dovozu z Asie. Nadzemní i podzemní prostory v dnešních dnech slouží jako muzeum. Výpravy, stejně jako ta naše školní, si velkou část mohou prohlédnout díky nadšení a ochotě lidí, kteří tento důl spravují a starají se o něj.


Silvie A. Chmelíčková, učitelka Př

zveřejněno 7. 11. 2023

HALLOWEEN A PODZIMNÍ PLES

Den před podzimními prázdninami uspořádali naši deváťáci pro „prvostupňáky“ tradiční akci, připomínající blížící se Halloween. Je od starších žáků vlastně moc hezké, že to, co oni zažili jako malé děti, teď předávají dál coby organizátoři. V půl deváté se do ZUŠ dostavily děti z 1.a 2. tříd, v 10 hodin pak děti ze Starého Města. Dopoledne bylo plné písniček, tance, soutěží a samozřejmě různých strašidelných i jiných masek a kostýmů. Novinkou letošního plesu byla soutěž s balónky přivázanými ke kotníku; cílem bylo prasknout balónek kamaráda a zároveň uchránit ten svůj. Tenhle „boj“ byl mimořádně povedený, stejně napínavá byla i „židličkovaná“ a závěrečné vyhlášení nejhezčí masky. Pomalované a zpocené děti odcházely ze sálu velmi spokojené a my všichni děkujeme i paní učitelkám, které žákům pořádání plesu umožnily a s jeho organizací pomohly. Na shledanou zase příští rok

Jiřina Borovková

zveřejněno 31. 10. 2023

SETKÁNÍ SE SOKOLNÍKEM

V pátek 20. října navštívil Netolice pan Zaleš z Rabí, který se věnuje sokolnictví a výchově dravců celý život. U nás už byl několikrát a ve několikaletých intervalech se k nám pravidelně vrací. Letos se přijel pochlubit čtyřmi exempláři : přivezl s sebou ORLA MOŘSKÉHO, POŠTOLKU VRABČÍ, KÁNI RUDOOCASOU a VÝRA AFRICKÉHO. Akce, která proběhla v malé hale pro děti 1. stupně ZŠ, začala zajímavou přednáškou, následovaly otázky zvídavých dětí a nakonec přišly na řadu ukázky letu výra nad hlavami dětí. To se asi líbilo dětem nejvíc. Snad si z tohoto zajímavého dopoledne děti odnesou užitečné poznatky (nejen do další výuky), protože s takovým profesionálem, jako je pan Zaleš, se člověk nepotkává každý den!

Jiřina Borovková

zveřejněno 30. 10. 2023

OKRESNÍ SOUTĚŽ ŽÁKŮ V PŘESPOLNÍM BĚHU

Okresní soutěž žáků v přespolním běhu ve Vimperku se konala ve středu dne 11. 10. 2023. Žáci z celého okresu se sešli v areálu Vodník, kde byla připravena krásná trasa náročným terénem. Naši žáci závodili v kategoriích děvčata 6. a7. ročník, hoši 6. a 7. ročník, děvčata 8. a 9. ročník a hoši 8. a 9. ročník.

Nejlepšího výsledku v jednotlivcích dosáhl Adam Skoba, který doběhl jako druhý. Z našich družstev byly nejlepší starší hoši, kteří obsadili krásné třetí místo. Ani ostatní družstva neudělala ostudu, ale v tvrdé konkurenci jejich výsledky na stupně vítězů nestačily. Závody si všichni užili v příjemném prostředí a za nádherného počasí.

zveřejněno 17. 10. 2023

OBRAZEM: 3. A NAVAZUJE NA POHODOVÉ SETKÁVÁNÍ SE SENIORY

zveřejněno 17. 10. 2023

DEN S LESY ČESKÉ REPUBLIKY

V úterý 19. září vyrazily děti ze Starého Města a Tržiště do lesa. Pracovníci Lesního závodu Boubín spolu s místními zaměstnanci pro děti připravili zábavné a zároveň naučné dopoledne. Výprava začala před lesem na Petrově Dvoře a končila na rozcestí „ U Pekla “ nad Podroužkem. Děti postupně po třídách absolvovaly 5 zastaveníček, kde se dozvídaly užitečné informace ze světa lesnictví, myslivosti,
ochrany přírody a také ze života lesních živočichů. Na vlastní oči viděly práci s dronem, poznávaly stopy zvěře, stromy podle listů/jehličí a plodů, naslouchaly různým vábničkám, rozlišovaly budky pro ptáky, dokonce ochutnaly pravý lesní med. A protože jsme se zase museli vrátit zpátky do školy na oběd a celý okruh měřil téměř 7 kilometrů, musím vyzdvihnout i slušný sportovní výkon – hlavně u těch nejmenších dětí, které jsou zvyklé spíš se vozit než chodit po svých. Zkrátka – celé dopoledne se povedlo se vším všudy. Chtěla bych za všechny zúčastněné touto cestou poděkovat všem pracovníkům Lesů ČR, kteří celou akci připravili a budeme doufat, že se v budoucnu zase u podobného podniku potkáme.


Jiřina Borovková

zveřejněno 20. 9. 2023 (aktualizace 21. 9.)

EVVO – SEDMÁCI NA EXKURZI S PRŮVODCEM

Konec školního roku byl pro sedmáky naší školy zpestřen o terénní exkurzi.
Obě třídy vyrazily autobusem na Soumarský most, kde žáci s lektorkami NP Šumava zamířili do lesa plnit rozmanité úkoly, pátrat, hledat, bádat. Zkoušeli ošálit své smysly, schopnost týmové spolupráce i osobní bystrost. V rámci rozličných aktivit se dozvěděli zajímavosti o lesním společenství a rašelině. Všechny nejvíce zaujaly čerstvé okusy bobra a rozsáhlé rekultivace plochy místního rašeliniště.
Exkurze byla ukončena návštěvou malé vojenské pevnosti v blízkosti naučné stezky a společnou
svačinou.
Užili jsme si opravdu pohodový den!


Silvie Janošťáková, tř. uč. 7.A

aktualizováno 29. 6. 2023

NOCOVÁNÍ VE ŠKOLE

Den dětí si 7.A zakončila přespáním ve škole.
Nebylo to poprvé, tak všichni „přespávači“ věděli, jak to chodí a co s sebou.
Společná večeře z místní pizzerie a dobroty v batůžcích naznačovali, že noc bude velmi dlouhá.
Po posilnění jsme společně vytvořili náš třídní erb, který je vyvěšený v naší třídě na čestném místě.
Zahráli jsme si noční schovávanou a dřímali u film. Byli jsme tak unavení, že jsme zaspali i strašidelnou návštěvu.
Možná, možná, možná strašidla přijdou i příště!!!

aktualizováno 29. 6. 2023

EXKURZE TEREZÍN

Sedmé ročníky netolické školy v jarních měsících pravidelně realizují dvoudenní exkurzi do Terezína.
V rámci hodin občanské výchovy a dějepisu se žáci na návštěvu tak významného místa naší historie připravují.
První den výjezdu měl za cíl Dvůr Králové nad Labem, kde jsme absolvovali Africa truck a poté jsme měli možnost zapojit se do luštivé hry v rozsáhlém areálu zoo. Večer jsme trávili v městském kempu v Mělníku. Druhý den následoval dopolední program s průvodci v židovském ghettu, a po obědě v Malé pevnosti.
Mnozí účastníci exkurze si na místě uvědomili drsnou realitu historie našeho státu a lidí v nedávné i vzdálenější minulosti. Zásluhu především nesou skvělé průvodkyně, které toto náročné téma žákům velice citlivě a profesionálně přiblížily.
Moc děkujeme.

aktualizováno 29. 6. 2023

T-MOBILE OLYMPIJSKÝ BĚH

Historie Olympijského dne sahá až do roku 1894, kdy byl založen Mezinárodní olympijský výbor. Na počest této události se každoročně pořádá Olympijský den, který oslavuje sportovní aktivity všeho druhu. Po celém světě si
ho připomíná 5,5 milionů lidí ze 150 zemí světa.
„Různí běžci, různá místa, olympijská myšlenka.“ To je heslo, s kterým je propojen T-Mobile Olympijský běh už několik let. Je jedno, jestli jsi závodník, nebo běháš jen občas, jestli jsi malý, nebo velký, jestli běháš radši ve městě, v přírodě, na louce nebo na dráze. Na T-Mobile Olympijském běhu jde především o to se hýbat a hlavně pro radost.
U nás se v rámci Olympijského dne pořádají pod záštitou Českého olympijského výboru běžecké závody pro všechny věkové kategorie, a to už od roku 1987. První ročník startoval legendární Emil Zátopek. K Praze se v průběhu let přidávala i další města, až postupně akce narostla do současných 90 závodů po celém Česku.
I u nás na oválu netolického sportovního areálu se uskutečnil další ročník T-Mobile Olympijského běhu, zaměřený na děti 1. stupně ZŠ. Běželo se ve středu 21.června – patrně v nejdusnější den tohoto školního roku. Akci pomáhali p. uč. Sklářové organizovat žáci 9.B a děti běhaly po ročnících, zvlášť dívky, zvlášť chlapci. Prvňáky a druháky čekal jeden 400 metrový okruh, starší děti běžely 700 m. Vzhledem k tropickému vedru byl vítězem každý, kdo v pořádku doběhl do cíle. Na malé závodníky čekaly papírové medaile a drobný pamlsek. Vítězové jednotlivých běhů pak ještě obdrželi diplomy za umístění. Sportu zdar!

Jiřina Borovková

zveřejněno 27. 6. 2023

NÁVŠTĚVA STRUNKOVICKÉHO KINA

Ve čtvrtek 15.června vyrazili třemi autobusy žáci 1. až 4. ročníků místo vyučování do Strunkovic nad Blanicí. Stalo se už v  posledních letech milou tradicí, že ke konci školního roku objednáme do místního kina vybranou pohádku a tu pak naše děti zhlédnou jako opožděný dárek ke Dni dětí. Samotnému představení předcházel piknik ; posvačili jsme ve sportovním areálu u Blanice, odkud jsme se se všemi dětmi vydali ke kinu. Animovaná pohádka se jmenovala KOCOUR V BOTÁCH a dětem se velmi líbila.

Jiřina Borovková

zveřejněno 22. 6. 2023

ATLETICKÁ OLYMPIÁDA PRO MLADŠÍ ŽÁKY ŠKOL PRACHATICKÉHO OKRESU

Jak už bývá touto dobou zvykem, nastal čas měření sportovních sil mezi školními dětmi. Letos se lehkoatletická soutěž dětí 1.stupně ZŠ konala právě na Medarda, a tak všichni zúčastnění s obavami sledovali oblohu, nakolik se naplní nepříznivá předpověď počasí. To se umoudřilo alespoň na dopolední závody, déšť se spustil až při vyhlašování výsledků.
Netolická 13 členná výprava si letos na Tatranu vůbec nevedla špatně. Díky čtvrťákům Míšovi Voškovi ( skok daleký, běh na 50 a 600m ) a Hance Práškové ( skok daleký ) přivezli atleti domů 4 medaile, z toho 2 zlaté. Kromě toho zapsaly děti i několik finálových umístění do 6. místa. Nezklamal vůbec nikdo a myslím, že si děti nejen dobře zasportovaly, ale našly si tu i nové kamarády. Tak zase za rok !

Jiřina Borovková

zveřejněno 12. 6. 2023

DĚTSKÝ DEN NA TRŽIŠTI

Letošní MDD žáci 1. a 2. tříd oslavili v areálu ZŠ v Tržní ulici. Nejdříve mezi shromážděné děti zavítaly sestry Voračkovy – nadšené včelařky. P. Naďa Voračková dětem vysvětlila, jak to chodí v úlu, ukázala plno včelařských pomůcek a dokonce přinesla vlastní med k ochutnání. Zatímco se děti olizovaly po krajíčku namazaném máslem a medem, ty šikovnější si zkusily vyrobit včelařský rámeček nebo se obléknout do ochranného oděvu včelaře. Na památku děti dostaly dáreček - samolepku a malou včelku jako špendlík.
Potom děti zhlédly pohádku ( Včelka Mája ) a vybarvily si ve třídě omalovánky. Mezitím paní asistentka s paní kuchařkou roztopily dvě ohniště a na roštu všem opekly buřty, které si děti snědly místo oběda. A protože se vydařilo i počasí, určitě všichni z Dětského dne odcházeli spokojeni.

Jiřina Borovková

zveřejněno 8. 6. 2023

VÝLET ZA POHÁDKOU A ZA ZVÍŘATY

V úterý 30. května se žáci 1. a 2. ročníku vypravili společně na školní výlet. Autobusem jsme se nejdříve všichni dopravili do Borovan, kde jsme shlédli pohádku v krásném prostředí klášterního divadélka. Pohádka BUBULÍK MYSLIVCEM byla o tom, jak se bezdětným manželům – hajnému Václavovi a jeho Marjánce splnil sen : osvojili si bojácné strašidlo Bubulíka a udělali z něj pořádného myslivce.
Po vydatné svačině v místním parku jsme se přesunuli do nedaleké ZOO Dvorec. Většina zvířat byla v tuto polední dobu trochu ospalá a moc se nechtěla předvádět. I tak jsme si všechna zvířata prohlédli opravdu zblízka. Obrovského hrocha, majestátního lva, překrásné tygry, veselé opice i roztomilé surikaty. Ti odvážnější se pak vypravili i do pavilónu hadů, kde se v teráriích předváděli ti
nejjedovatější hadi z celého světa. Po nezbytné návštěvě bufetu a krámku se suvenýry jsme se vypravili na zpáteční cestu. Nikdo se neztratil, nikomu nebylo špatně a počasí bylo po celou dobu velmi přívětivé. Tak někdy brzy zase na
shledanou!

Jiřina Borovková

zveřejněno 2. 6. 2023

DEN ZEMĚ

Po dvou letech omezení jsme v tomto školním roce mohli začít realizovat aktivity, díky kterým je čas ve škole pestřejší, zajímavější a zábavnější. Naskytla se nám nová výzva v podobě nového pana kastelána na zámku Kratochvíle.
Slovo dalo slovo a žáci školy mohli oslavit svátek Dne Země v romantickém prostředí zámecké zahrady a renesanční vily. Školáci pomohli s úklidem celého areálu. Posbírali odpadky kolem zámecké zdi a pomohli s pletím okrasných růží před zámeckým mostem. Za odměnu si prohlédli zámek s poutavým výkladem a nechyběl bonus v podobě návštěvy půdních prostor. Každý ocenil nabídku a na půdu se alespoň na chvilku podíval.


Celý den se linul v přátelském a veselém duchu.


A k tomu jsme měli štěstí na pěkné počasí.
 

S. Janošťáková

zveřejněno 24. 5. 2023

POHÁR ROZHLASU

Ve čtvrtek 4. 5. se žáci 2. stupně naší školy zúčastnili okresního kola atletické soutěže Pohár rozhlasu. Netolice reprezentovali ve čtyřech kategoriích mladší žákyně, mladší žáci (6. a 7. třída), starší žákyně a starší žáci (8. a 9. třída). Děti si poměřily síly ve sprintu na 60 m, ve štafetovém běhu na 4 x 60 m, skoku do výšky a do dálky, mladší v hodu kriketovým míčkem, starší ve vrhu koulí a ve
vytrvalostním běhu na 600, 800, 1 000, 1 500 m podle kategorie.
Na stupně vítězů jsme se sice nedostali, ale 6. místo v konkurenci celého okresu určitě není ostudou. Důležité je, že jsme se zúčastnili, sportovní zápolení si za krásného počasí, jak se patří, užili a ve zdraví se všichni vrátili. Musíme potrénovat, tak abychom mohli v budoucnu postoupit do Tábora do krajského kola, kterého se naše škola v minulých letech několikrát účastnila.

Mgr. Theodor Pártl

zveřejněno 9. 5. 2023

AKCE EVVO U KŘIŠŤANOVICKÉHO RYBNÍKA

V rámci environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty jsme s dětmi 1.ročníků uskutečnili výjezd do krásného prostředí v okolí Křišťanovic u Záblatí. Tam si pro nás pracovníci NP Šumava připravili poutavý ekologicko-naučný program. Děti se hravou formou seznámily se životem různých živočišných i rostlinných druhů v biotopu rybník, smíšený les, rašeliniště.
Paní Mgr. Martina Maunová děti dokonale zaujala a na vhodně zvolených příkladech z přírody dětem ukázala, jak jsou všechny organismy na sobě závislé a jak důležité je zachovat pro nás pro všechny zdravé životní prostředí. A že to je hlavně na nás – na každém jednom z nás. A protože nám po dlouhé době vysvitlo zase sluníčko, neměl dopolední program žádnou chybu. Velké poděko
vání patří hlavně úžasné Martině, která si děti naprosto získala.

Jiřina Borovková, Lenka Křížová, děti 1. A a 1. B

zveřejněno 8. 5. 2023

ŠKOLNÍ DRUŽINA - KREATIVNÍ ČINNOST, POHYBOVÁ AKTIVITA

DRUHÁČCI V POHODĚ

Během letošního října dostali žáci druhého ročníku milé pozvání do Domova pro seniory. Bylo nám řečeno: Přijďte si k nám 4. 10. pohrát. Děti se nemohly dočkat.

Pracovnice Domova pro seniory společně se svými klienty pro děti připravili krásný dopolední program plný her, soutěží, ale také povídání. Děti byly ze začátku trochu nejisté, ne všechny jsou zvyklé komunikovat se seniory, ale počáteční rozpaky byly v mžiku zažehnány. Senioři měli připraveno šest stanovišť, na kterých jsme společně s nimi házeli na terč, skládali puzzle, hráli Domino, poznávali hmatem, …atd.
Dětem se po dvou hodinách nechtělo zpátky do školy a už při odchodu se s babičkami a dědečky domlouvaly, že za nedlouho přijdeme znovu.

8. 11. jsme se vypravili do Pohody podruhé. Senioři s pracovnicemi Domova připravili tentokrát tvořivé dopoledne s keramickou hlínou. Děti s klienty společně vyráběli různé drobné postavičky a ozdůbky z hlíny.
O rozpacích či ostychu nemohlo být už ani řeči. Společné dialogy a štěbetání se rozléhalo po Pohodě.

Zatím poslední setkání proběhlo 29. 11. a bylo to setkání především pracovní 😀. Paní kuchařky a další pracovnice Pohody pro nás a seniory připravily perníkové těsto. Nedokáži odhadnout kolik ho bylo, ale po ukončení práce se do trouby nachystalo 20 plechů překrásných perníčků všech možných tvarů. I do třetice bylo setkání se seniory radostné, kreativní a plné předvánoční pohody.

Na závěr bych ráda poděkovala pracovnicím Domova pro seniory za pozvání a přípravu všech našich setkání. Byly to moc krásné chvíle plné úsměvů na straně dětí i seniorů.

 

S přáním především pevného zdraví se budeme těšit na další setkávání 

žáci 2. A a Mgr. Gabriela Turková

zveřejněno 12. 12. 2022

© 2024 Základní škola, Netolice, okres Prachatice | Všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti

bottom of page