Aktuálně

LYŽAŘSKÝ VÝCVIK 20. – 24. LEDNA 2020

 

V lednu tohoto roku se naši žáci zúčastnili výcviku v lyžařské a snowboardové škole v zimním areálu na Zadově. Děti byly rozděleny do několika skupin podle svých dovedností. Většina byla na svahu poprvé, přesto již druhý den všichni zvládli jízdu na vleku a bezpečně zdolat celou sjezdovku. Ve středu naši lyžaři a snowboardisté navštívili stanici horské služby, kde si povídali o bezpečnosti při zimních sportech na horách a zopakovali si pravidla první pomoci. Všichni si sníh moc užili a hodně se naučili. Na novou Ledeckou to zatím nevypadá, ale co není, může být.

Plstění v 1. a 2. třídách

 

Ve druhém listopadovém týdnu navštívila školu v Tržní paní magistra Vendula Bílková z Chlumečku u Křemže. Sama se věnuje chovu ovcí a lam, o jejichž vlnu se pak stará a z tzv. plsti dokáže vytvořit překrásná zvířátka či jiné výrobky. Nejdříve přijela za dětmi 1. ročníku a pomohla jim vyrobit si roztomilého ježečka. Další den si pro druháky připravila nejprve přednášku o zpracování vlny. Zde se děti nejen dozvěděly zajímavé informace, ale hlavně si samy vyzkoušely praní, čištění, sušení, mykání ovčí vlny do rouna a viděly i ukázku předení na dobovém kolovratu. Ve druhé části si samy pod dohledem paní lektorky vyrobily trochu pracnější sovu. Práce děti nesmírně nadchla a tak už se dnes těšíme, co si pro nás skvělá paní Bílková připraví příště!

Jiřina Borovková

STRAŠIDELNÝ   PLES

 

Už se stalo milou tradicí, že v předvečer Halloweenu připravují starší žáci naší školy pro ty nejmenší nějakou akci. Letos - v pátek 18. října pro žáky        1. a 2. ročníku od půl deváté a pro žáky  3. - 5. ročníku od 10 hodin uspořádali deváťáci „Strašidelný" ples. Většina dětí se dostavila v odvážných a opravdu hrůzuvzbuzujících maskách! Mohli jste zde zahlédnout pořádně zkrvavené nebožtíky, čarodějnice, ďábly, netopýry, nafouknuté dýně apod. Ti všichni si pak zařádili na parketu v rytmech divoké hudby a zasoutěžili v lehčích disciplinách. Samozřejmě nechybělo vyhlášení nejpovedenějších masek a pravidelné odměňování dětí sladkými bonbóny. Vítězové pak navíc obdrželi speciální muffiny, které dětem upekli žáci pod laskavým dohledem p.uč. Lenky Bukačové. Díky všem za krásné dopoledne!!!

 

Jiřina Borovková

ORANŽOVÉ  HŘIŠTĚ

Během prázdnin přibylo v areálu školy v Tržní ulici několik nových sportovně-herních prvků, podporujících pohybovou aktivitu, dětskou kreativitu a motoriku. Konkrétně se jedná o hrazdičky, kladinky, provazovou pyramidu, univerzální lezeckou stěnu, provazovou lávku a kolotoč. Všechny komponenty jsou vyrobeny převážně z kovu, lan a dřeva, jsou bezpečné a působí vesele. Vznikly z grantového programu ČEZ

„Oranžové hřiště" a využívat jej - kromě dětí ze ZŠ  - může i širší veřejnost v odpoledních hodinách a o víkendech.

Slavnostní otevření a uvedení do provozu proběhlo v pátek 20.září dopoledne za účasti dětí z MŠ a žáků 1.a 2. tříd. Pásku přestřihli současně pan starosta, pan ředitel ZŠ  a zástupce společnosti ČEZ jako sponzor celé akce. Potom už se bezmála 90 malých neposedů vydalo prozkoumat po skupinkách každou novou atrakci. Na celé to hemžení dohlížely paní učitelky a vydatně pomohli i naši deváťáci. Na závěr povedené akce dostaly všechny děti místo medaile na krk čerstvě upečený preclík, který pro tuto příležitost věnovala firma Kuliš & Jerie.

Celé dopoledne i navzdory chladnému počasí dopadlo na výbornou a mně nezbývá než poděkovat místo dětí za nové hřiště a p.uč. Turkové za organizaci slavnostního otevření.

Jiřina  Borovková

MYSLIVECKÝ  DEN

 

V pátek 21.června dopoledne se v Petrově Dvoře uskutečnil už 2.ročník zajímavé akce , určené všem školákům i předškolákům. Členové Mysliveckého spolku Netolice ve spolupráci s MS Petrův Dvůr, MS Malovice a MS Lomec - Libějovice připravili pro děti zdejší ZŠ a MŠ velmi hezký program, který měl pobavit, poučit a možná i přilákat nové mladé myslivce. Nejmenší děti obešly několik stanovišť,  kde se seznámily s některými dravci, viděly různá plemena loveckých psů, vyslechly si vábení lesní zvěře nebo si vyzkoušely střelbu ze vzduchovky .

Starší žáci utvořili 5-6 členné týmy, v časových odstupech se společně vydali na několikakilometrovou trať, kde museli plnit různé úkoly. Nejúspěšnější hlídky byly vyhlášeny a oceněny drobnými dárky, stejně jako nejpřesnější střelci. Nakonec všichni účastníci dostali místo klasického oběda grilované vuřty a malinovku. Celé dopoledne se velmi vydařilo, dokonce i sluníčko nás navzdory předpovědi pěkně ohřálo.  

 

Velké díky patří všem, kteří se na akci nějak podíleli:

-         Město Netolice

-         Restaurace Domino

-         Restaurace Rychta

-         ZŠ Netolice

-         LČR Vodňany

-         NP Šumava

Jiřina  Borovková

Malí atleti na okresní olympiádě

Ve středu 22. Května proběhla na prachatickém Tatranu okresní soutěž v lehké atletice. Závodila tu ta nejmladší kategorie závodníků - děti ze 2. - 4. tříd základních škol. Za mimořádně chladného počasí se tu představili i 19 žáků z netolické školy. Celkem posbírali 6 medailí (2 zlaté, 2 stříbrné, 2 bronzové), navíc se několikrát vešli do bodovaného šestého místa. Všem se soutěžení velmi líbilo a všichni také předvedli výkony na hranici svých možností. Díky všem za reprezentaci naší školy a těm nejúspěšnějším blahopřeji ke krásným výsledkům!

Jiřina Borovková

Fotbalový  McDonald's Cup

V úterý 7. května 2019 se ve Vimperku konal tradiční turnaj žáků 4. a 5. tříd ZŠ ve fotbale. Letošní - už 22. ročník - byl poznamenán ukrutnou zimou

a nepříjemným větrem. Za takových podmínek byl každý hráč z deseti zúčastněných družstev velkým hrdinou, že vůbec k zápasům nastoupil. Netoličtí kluci dali sice dost gólů, ale ještě více jich dostali, a tak hráli

o umístění na 7. - 8. místě. Zápas nakonec zvládli a skončili po boji sedmí. Vítězstvím ovšem bylo už to, že se nikdo nezranil ani to chladné počasí neodstonal. Za zmínku stojí parádní výkon Tondy Soukupa, který byl u všech gólů a velmi často zaskakoval i v obraně. Chtěla bych touto cestou poděkovat rodičům p. Bártové, p. Balouškovi a p. Peškovi, kteří malé sportovce vlastními auty na turnaj dopravili

a po celou dobu jim dávali cenné taktické rady a pokyny. 

 

Jiřina Borovková

ŠTAFETOVÝ POHÁR 2019


V pátek 25. dubna se v Prachaticích uskutečnilo okresní kolo už 6. ročníku běžeckých závodů - tzv. Štafetový pohár. Závodů se může zúčastnit právě 16 dětí z každé školy (4 dívky z 1.-3.třídy, 4 chlapci z 1.-3.třídy + 4 dívky ze 4.-5.třídy, 4 chlapci z 4.-5. třídy).Ti pak běží štafety 8 x 100 metrů: nejdříve mladší, pak starší kategorie. Časy těchto dvou běhů se sčítají. Nakonec se složí 2 smíšená družstva (A + B) a ta pak běží štafetový závod 8 x 200 metrů; z těchto dvou získaných časů se pak započítává ten lepší. Naše škola si letos poprvé v konkurenci ostatních škol vybojovala bronzové medaile za skvělé výkony a hlavně bojovnost. Navíc se děti neztratily ani v mimosoutěžních disciplínách, jakými byly hod medicinbalem horem obouruč nebo skok do dálky z místa. Akce se dětem líbila, v horkém dni nechaly na trati všechny síly a za třetí místo a vzornou reprezentaci školy si zaslouží velkou pochvalu!


Jiřina Borovková

Srdce na Tržní

Žáci prvních a druhých tříd si zkrášlili oplocení zahrady u školy vyplétanými srdíčky. Spolupráce se povedla. Žáci 2.B si přinesli tolik mašlí, že stilhli vyplést dvě. Přijďte se podívat.

Před Velikonocemi proběhla ve škole v Tržní ulici prima legrační akce s názvem "Barevná škola".

 

Tak jako se mění a vybarvuje příroda na jaře a jako barvíme a zkrášlujeme velikonoční vajíčka, tak přesně podle těchto tradičních proměn se proměňovali i žáci prvních a druhých tříd.

V pátek 12.4. si poprvé vylosovali zástupci všech čtyř tříd své barvy, do kterých se žáci v pondělí převlékli. 1.A-červená, 1.B-zelená, 2.A-žlutá, 2.B-šedá. Děti byly natěšené, všichni, včetně paní učitelek, se snažili proměnit do vylosovaných barev co nejvíce. Od ponožek až po čepice. V pondělí jsme v barvách "přitvrdili". Zvolili jsme složitější odstíny a třídy si na úterý vylosovaly takto: 1.A-černá, 1.B-fialová, 2.A-hnědá, 2.B-bílá. Při losování docházelo k situacím plným napětí, po vylosování se jásalo i smutnilo. V úterý jsme losovali naposledy a překvapení nebralo konce. 1.A-strakatá, 1.B-puntíky, 2.A-nápisy, 2.B-pruhy.

Všechny děti i paní učitelky převlékání moc bavilo - akce "Barevná škola" se líbila.  Už se těšíme na příští rok, jestli budeme mít šťastnou ruku, nebo budeme prosit o pomoc s oblékáním třeba u sousedů.

 

Hezké Velikonoce všem,

za vyučující 1. a 2. tříd Mgr. Gabriela Turková

© 2020 Základní škola, Netolice, okres Prachatice | Všechna práva vyhrazena

P1210386